Spomínate si na 80. a 90. roky? Vďaka tejto knihe sa môžete vrátiť v čase.

Fotograf Juraj Bartoš svojským spôsobom dokumentuje život ľudí a mesta už vyše 50 rokov. Nemá problém prísť na preplnené Zlaté piesky a fotografovať slniacich sa ľudí v plavkách či zachytiť momenty, keď sa náhodní okoloidúci smejú, plačú alebo sa napchávajú žemľou. Koncept knihy je úchvatným vizuálnym dokumentom obdobia 80. a 90. rokov s trefnými komentármi samotného autora. Jeho retro fotografie sa stali jedinečným svedectvom doby.

V objektíve Juraja Bartoša boli a dodnes sú najmä ľudia: „Zaujímal ma život, ako sa ľudia prejavujú, ako sa k sebe správajú, akú majú atmosféru v tvári.“ Juraj Bartoš niekedy s vážnou tvárou, inokedy s humorom odhaľuje pozadie vzniku každej jednej fotografie. Úvod knihy patrí úprimnej spovedi fotografa, ktorý otvorene rozpráva o svojom živote počas socializmu i v súčasnosti.  

Fotograf Juraj Bartoš a spoluautorka knihy Zuzka Dušičková boli hosťami prvej tohoročnej Literárnej revue Dada Nagya. Príjemné počúanie prajeme od 57:37 🙂

Viac ako 200 veselých i vážnych momentov, väčšinou čiernobielych fotografií, bez príkras ukazuje každodenný život obdobia 80. a 90. rokov. Viem zastaviť čas prostredníctvom niekoľkých tém ako Móda ulice, Prvomájové veselice, Zlaté piesky, Politické nápisy a heslá, Obchodná ulica… výstižne ilustruje našu nie tak dávnu milulosť.

Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

53 + = 55

zmazať formulárPridať komentár