Objavte krajinu, ktorá sa skrýva v každom z nás, ak sa necháme unášať fantáziou

​Viete čo ma nadchlo, keď som mala besedu na jednej škole? Pani učiteľka povedala, že na jej hodine literatúry si najprv 15 minút čítajú. Nie naraz všetci to isté. Každý si prinesie svoje, čo má rád. Niekto číta román, niekto komiks. Potom sa o tom rozprávajú a inšpirujú sa navzájom. 

​Komiksy sú u nás najmä na školách považované za niečo podradné. Škoda, lebo existuje množstvo komiksov, ktoré príťažlivo vysvetľujú všeličo, napríklad ekonomiku. Alebo taký Maus – toho by som zaradila do povinného čítania.

​Každopádne si myslím, že komiksy môžu naopak priviesť deti k čítaniu. Tak teda v Zum Zum production vydávam svoj prvý komiks a zároveň prvú prekladovú literatúru. Autorkou je Malin Falch z Nórska, je tam súčasnosť, ale aj magický Jotundalský les – ideálne od siedmich rokov.

Jednej noci Sonju navštívi neznámy chlapec, ktorý sa jej však zdá zvláštne povedomý. Espen pochádza z iného sveta a Sonju pozve, aby sa k nemu pridala na jeho ceste späť. Sonja sa ocitá v Nórsku, ktoré je však úplne odlišné od toho dnešného. Je to krajina, ktorá sa skrýva v každom z nás, ak sa necháme unášať fantáziou.

V prvej knihe Cesta do údolia trolov Sonja objaví celkom nový svet. Jotundalský les je plný magických tvorov – niektoré sa zjavujú iba za tmy, s inými sa môžete porozprávať. Chodenie po hladine jazera tiež nie je nemožné, ak viete ako na to. V lese však číha aj nebezpečenstvo, pred ktorým Sonju chráni Espen a jeho družina.