„Nemali by sme veriť, že sa zlé na dobré obráti? Nemal by každý urobiť všetko, aby bolo dobre? Vari sa to urobí samo od seba?”

Pokojní v nepokoji sú príbehmi ľudí, ktorí sa nikdy hrdinami stať nechceli. To, čo my často nevieme nájsť v slobodnom svete, oni našli v studenom tichu väzenských ciel.

Pokojní v nepokoji kniha
Pokojní v nepokoji kniha

Fotograf Timotej Križka zachytil príbehy politických väzňov zo Slovenska. Do knihy vybral svedectvá tých, ktorých pobyt vo väzení nezlomil a napriek neprávosti, ktorá bola na nich spáchaná, si zachovali vnútornú slobodu a pokoj. Ako hovorí jeden zo svedkov: „Každý z nás má mať určitý životný názor a za ním stáť za každej situácie. Nie meniť svoje názory vzhľadom k tomu, aby po ekonomickej alebo spoločenskej stránke získal niečo navrchTak bude šťastný a spokojný.“ (Ján Zeman)

Pokojní v nepokoji kniha

Timotej Križka fotografoval týchto mužov a ženy v tme, pretože v nej prežili časť svojho života. Život podľa presvedčenia a sloboda ducha formovala ich tváre, ktoré dodnes odrážajú svetlo. Každý portrét je sprevádzaný príbehom o ceste do väzenia, utrpení a vonkajšom aj vnútornom oslobodení.

Pokojní v nepokoji kniha
Pokojní v nepokoji kniha

Kniha je dvojjazyčná.

Pokojní v nepokoji/Light in darkness: Eugénia Vyskočilová, Rudolf Dobiáš, Michal Ivanko, Štefan Ružovič, Michal Vasiľ, Eugen Ján Kočiš, Ján Ďuro, Anton Srholec, Dorota Kravjanská, Jozef Tóth, Imrich Vanta, Imrich Mráz, Ján Chryzostom Korec, Františka Múziková, Ján Zeman, Jozef Mašlej, Akvinas, Ladislav Záborský, Justína, Bernard Pánči, Andrej Konc

„Nikdy nevieme, v ktorý deň a na akom mieste nás to postretne. Väčšinou nám zmenia život tie zdanlivo najmenšie okamihy. Skutočnosť je moment. Skutočnosť je dar, o ktorý nemôžeme prísť.“

Knihu kúpite v Martinuse alebo na našom e-shope.

Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

25 − 17 =

zmazať formulárPridať komentár