Čas odíde skôr ako lusknutie prstom, ale na fotografiách ostane naveky. Je to dôležité.

Fotograf Juraj Bartoš väčšinu fotografií v tejto knihe nafotil, vyvolal, film postrihal, uložil a fotografie uvidel až o 40 rokov pri skenovaní na monitore počítača, keď našiel zabudnutú škatuľu s negatívmi.

kniha Obchodná ulica
kniha Obchodná ulica

„Keď retušujem fotografie z Obchodnej a pozerám sa do tvárí tých ľudí, tak si neviem vysvetliť, prečo som to niekoľko rokov robil. Kupoval som filmy, chemikálie, celé dni strávil v tmavej komore, bez perspektívy, že to bude mať reálny efekt. Zvláštne.”

Fotografie okoloidúcich, architektúry, predavačov, výkladov a domácností s chirurgickou presnosťou zachytávajú dobu a ľudí presne takých, akí vtedy boli a ako sa tvárili, keď mali pocit, že sa na nich nikto nepozerá.

Fotografie sú prestriedané úryvkami, ktoré vykresľujú vzťah Juraja Bartoša k fotografovaniu. Text Svedectva doby je preložený do anglického, nemeckého a japonského jazyka.

Kniha patrí k výberu Najkrajšie knihy 2019 od Bibiany a bola vybraná na výstavu finalistov Národnej ceny za dizajn 2020. Jakub Dušička za ňu získal Cenu Ministerstva kultúry za vynikajúcu grafickú úpravu.

PS: Zabudnutú škatuľu s negatívmi Juraj Bartoš objavil pri príprave knihy Viem zastaviť čas.

Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Publikácia vyšla s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.