Na obed si dá najradšej polievku. Miluje bielu a čiernu. Neznáša nezodpovednosť a pokrytectvo. Vlastní cenu Martina Benku. Maliar a ilustrátor špecializujúci sa aj na koláže Ján Juhaniak!
Ilustrátor je väčšinou vnímaný ako človek, ktorý ilustruje detské knižky.
Áno, je bežné, že v beletriách pre dospelých sa s ilustráciami stretneme minimálne. Jediná ilustrácia je tak len na obálke. Problém je podľa mňa ale ekonomický. Záujem autorov by aj bol, ale ilustrovanie je nákladné a ilustrátor ostáva takto nedocenený. Vydavatelia často odmietajú bohaté ilustrácie, preto sú tu rôzne možnosti finančnej podpory, ktoré autori využívajú.
Ako pracuješ, keď ilustruješ?
S autorom sa snažím nájsť najadekvátnejšiu tvár knihy. Vyhovujú mi aj obmedzenia, ktoré mi ponúka text a sústredene sa môžem držať danej témy. Ilustrátor je dôležitá rola, je ako obrazový prekladateľ.
Sú na Slovensku dobré podmienky na tvorbu?
Úprimne nie z môjho pohľadu. Ale tiež záleží na akú tvorbu, v akom regióne a podobne. Som krátko po štúdiu a sám mám ťažkosti s podmienkami na tvorbu. Ak sa autor rozhodne ísť cestou slobodného povolania, musí rátať s rizikami, nestabilitou a prekážkami. Treba robiť niekoľkonásobne viac ako v bežnom civilnom zamestnaní. Treba mať určite dávku šťasteny, priebojnosť a okolie, ktoré vás podporuje.
Ilustroval si obálku a deviatu rozprávku z môjho výberu Dobšinský – krvavý výber. Čo pre teba znamená Dobšinský?
Dobšinský je náš unikát, tie rozprávky sú našim kultúrnym dedičstvom. Treba ho pripomínať hlavne deťom v tejto posttechnologickej dobe. A ako píše psychológ Marek Herman: „Rozprávky obsahujú skryté návody, ako si poradiť s najväčšími úlohami a problémami, ktoré nás čakajú v živote. Ide o skratky a ponaučenia, ako to vlastne v živote chodí. Rozprávky zhŕňajú skúsenosti a múdrosť našich predkov.“
K Dobšinskému si mi poslal niekoľko úžasných koláží, do článku som tiež vybrala ukážky tvojich koláží. Čo ťa na ich tvorbe fascinuje?