Marka Staviarska napísala knižku Marínka Somarinka. Ako vznikla myšlienka napísať knihu o nakrúcaní filmu pre detského čitateľa?
„Vždy som si vravela, že o literatúre sme sa veľa učili. Aj hudobnú výchovu sme mali. Ale nikto nám nerozprával o tom, ako vzniká film, ani o jeho histórii. Vzdelanie je vec veľmi dôležitá, o tom by nikto nemal, ani len na chvíľku, pochybovať. Tuho som premýšľala, ako deťom priniesť niečo o filme, ale zároveň veľmi nenápadne. Nevtieravo. Chcela som, aby film na vlastnej koži zažil ich rovesník – rovesníčka, aby mali pocit, že film je im na dosah. Nemohla som písať o histórii filmu, lebo to by musela byť vec fantázie – Marínka by možno putovala v čase.
Filmovačky som mala zažité až pod kožu a vedela som, že vymyslieť, nakrútiť a dokončiť film nie je nič jednoduché, ale zároveň je to veľmi zaujímavé, akčné a dobrodružné. Do toho by sa mohli deti vnoriť! To by ich bavilo! Povedala som si. A tak som vymyslela úplne naozajstnú Marínku, so snom, na naozajstnom dvore, s naozajstným dedom, rodičmi, kamarátmi aj psom. Chcela som, aby deti zistili, že to dokážu aj sami, ale zároveň, že to, čo vidia v televízoroch a kinách je vlastne veľmi veľa odvedenej práce. A hlavne, veľa tvorivej práce, ktorá sa môže zdať jednoduchá. Ale to sa naozaj iba zdá.
Chcela som, aby sa o tom popri deťoch vlastne niečo dozvedeli aj ich rodičia. Dúfam, že to tak je a bude. Že sa možno začnú dívať na film inými očami. Budú ho viac hodnotiť, premýšľať o ňom, kritizovať ho, viac si vyberať. A možno by mala raz tá Marínka zájsť do roku 1895! Prečo tam? Lebo tam sa narodil film.”
Kniha, audiokniha, ekniha alebo aplikácia Marínka Somarinka.